Má zmysel hlasový asistent?

20.01.2020
Hlasový asistent AI
Má zmysel hlasový asistent?

Inteligentné reproduktory a displeje sú na Slovensku už nejakú dobu bežne dostupné. Táto technológia v sebe kombinuje reproduktor - mikrofóny a počítač napojený na internet. Takáto technika v spojení s programom, ktorý dokáže porozumieť tomu, čo hovoríte môže byť užitočným pomocníkom. Umožňuje vyhľadávať informácie a prípadne ovládať zariadenia v domácnosti bez toho, aby ste sa museli dotknúť telefónu či počítača. Celé to má však jeden háčik, ani jeden z bežne dostupných asistentov dnes nehovorí po slovensky a zdá sa, že sa na tom v dohľadnej dobe nič nezmení.
Aj napriek tomu si ale myslím, že ma zmysel túto technológiu vyskúšať.

Jazyk nemusí byť problém

Väčšia časť Slovákov sa na škole učila niektorý z jazykov, ktorý asistenti poznajú. Nemusí to byť len angličtina, asistenti hovoria aj po nemecky, španielsky, či rusky. Zároveň na to, aby sa asistent stal užitočným stačí ovládať naozaj len pár cudzích slov. To, že reproduktor nehovorí po slovensky je možné vnímať aj ako na výhodu. Dáva možnosť precvičovať si cudzí jazyk a byť s ním v kontakte. Umožňuje mať doma rodeného Nemca, Angličana, či Španiela, s ktorým sa môžete rozprávať len vtedy, keď vy chcete.

google-home

Pomôže, keď máte plné ruky

Hlasový asistent je neoceniteľným v momentoch, keď nemôžete použiť bežné spôsoby ovládania. Nemusí to byť len pri šoférovaní auta. Môžu to byť aj situácie keď pracujete v garáži a máte špinavé ruky od oleja. Prípadne držíte v náručí dieťa a potrebujete niekam zatelefonovať. V kuchyni potrebujete nastaviť časovač, no zároveň musíte miešať omáčku a pod. Koľkokrát ste hľadali diaľkový ovládač od nejakého spotrebiča? Je naozaj veľmi návykové preskakovať skladby, spúšťať podcasty, alebo ovládať hlasitosť len tak, že to poviete.

Technológia vhodná aj pre seniorov

Aj keď to na prvý pohľad môže znieť zvláštne táto technológia je podľa môjho názoru ideálna pre seniorov. Reproduktory, ako také, sú jednoduché na ovládanie. Ak seniorom reproduktor raz nastavíte - už sa o nič nemusia starať. Reproduktor stačí len vložiť do zásuvky. Na tele reproduktoru je len minimum ovládacích prvkov, ktoré môžete pokojne ignorovať. Všetko ovládate hlasom. Seniori majú často strach, že keď budú niečo stláčať, tak techniku pokazia. Na reproduktor stačí len rozprávať, ničoho sa nemusia ani dotknúť.

Alexa a senior

A čo sa jazyka týka, častokrát si radi spomenú na tých pár ruských či nemeckých slovíčok potrebných na ovládanie. Táto technológia im umožní za pomerne nízky náklad zostať v kontakte so súčasnými fenoménmi ako sú streamovaná hudba či podcasty.

Deti a hlasoví asistenti

Pokiaľ ide o deti a technológie treba byť vždy opatrný. Výnimkou nie sú ani hlasoví asistenti. Aj napriek tomu, že asistenti na prvý pohľad vyzerajú ako obyčajný reproduktor, dokážu deti neskutočne fascinovať. Pokiaľ si nedáte dostatočný pozor a asistentov budete používať často, je celkom možné, že prvé slová vašich ratolestí môžu byť Alexa či Siri. Nepreháňam, píšem z vlastnej skúsenosti.

deti a technika

Keďže asistenti dnes nehovoria po slovensky, môžu byť užitočným pomocníkom pri výučbe jazykov. Deti ich radi používajú a aj samé sa naučia nové slovíčka len preto, aby mohli lepšie s asistentom komunikovať.
Ale je tu ešte jedno riziko súvisiace s asistentmi. Asistenti sú poslušní a vyplnia vaše želania, aj keď ich žiadate neúctivo či vulgárne. Poďakovať, či poprosiť vaše deti asistent žiaľ nenaučí.

Nová skúsenosť

Áno, inteligentné reproduktory dnes nehovoria po slovensky. A istým spôsobom sú aj zásahom do vášho súkromia. Neustále vás počúvajú, veď predsa čakajú na váš príkaz. No aj napriek tomu, za relatívne nízku cenu (cca 30€) ponúkajú úplne nový, často návykový spôsob interakcie s technikou. Uvedomujúc si všetky súčasné nedostatky osobne určite odporúčam týchto pomocníkov aspoň vyskúšať. Ak tieto zariadenia budete používať s rozumom (to ostatne platí pre akúkoľvek techniku), dokážu byť hlasový asistenti skutočne užitočnými spoločníkmi.

Ďalšie články

Ako použiť chatbota?

Ako použiť chatbota?

Chatbot je už pomerne známa technológia. No stále sa ešte hľadajú tie najvhodnejšie aplikácie tejto technológie. Ktoré dávajú naozaj zmysel?

Prínosy chatbota

Prínosy chatbota

Čo budem mať z toho ak na svoj web umiestnim chatbota? Získam tým nejakú výhodu, alebo si len spomalím svoj web. Viac v mojom článku.

Je chatbot iba stroj?

Je chatbot iba stroj?

Nie vždy je chatbot iba počítačový program. Často potrebuje asistenciu ľudí. Je viac spôsobou ako ľudia a chatboti spolupracujú. Viac v mojom článku.

©2023 | Hurtis.sk