Ako použiť chatbota?

06.03.2019
Chatbot Marketing
Ako použiť chatbota?

Chatboti sú dnes možno až prekvapivo využívané v rôznych oblastiach. Pokúsim sa popísať tie najzaujímavejšie aplikácie tejto technológie.

Smart SMS a mail.

Chatboti môžu jednoducho zmeniť tradičné e-maily a SMS na moderný komunikačný kanál. Ak chce zákazník reagovať na ponuku v SMS musí kliknúť na nejaký link a opustiť aplikáciu, v ktorej sa nachádza. Na e-mailové notifikácie sa bežne nedá odpovedať, ak však stojí za SMS či mailom bot, situácia sa mení. Predstavte si scenár: príde vám SMS z e-shopu, že vám zajtra doručia objednaný tovar. Vy však zajtra nemôžete byť na dohodnutej adrese. Ak spomenutý e-shop používa SMS bot, potom môžete len jednoducho odpísať „Zajtra nebudem doma, prosím, doručte mi tovar až pozajtra.“ Robot na druhej strane vašu SMS spracuje, a preplánuje návštevu kuriéra.

Kontaktný formulár

Ak máte na svojom webe kontaktný formulár, tak mi asi môžete potvrdiť, že býva celkom náročné zabezpečiť ho tak, aby vám cez tento formulár nechodil spam. Spamové roboty však spoľahlivo zastavý iný robot - chatbot. Dôvodov prečo si s chatbotom neporadia je niekoľko. V prvom rade, takéto použitie chatbota nie je časté. Práve preto je pre tvorcov spamových robotov neefektívne vytvárať spam roboty, ktoré by zvládli odoslať email aj cez chatbota. Zároveň je každý takýto konverzačný formulár iný. Útočiaci spamový robot dopredu nevie aké otázky bude chatbot klásť, skor než odošle mail. Je preto nepravdepodobné, že vám váš chatbot niekedy pošle nekjakáý hromadne rozosielaný spam. Pre lepšiu predstavu ako takýto konverzačný kontaktný formulár môže vyzerať, sa môžete pozrieť na moju kontaktnú stránku.

Notifikácie a RSS čítačky.

Ak máte vlastný blog, určite riešite ako dať vedieť svojím fanúšikom, že pribudol nový článok. O vašich nových príspevkoch môže verejnosť notifikovať aj chatbot. On sám skontroluje, či pribudol nový článok na vašom blogu a odberateľom pošle notifikáciu napríklad na Messenger. Výhodou tiež je, že priamo v aplikácii, do ktorej príde takáto notifikácia môžete blog otvoriť a článok si prečítať. Cez takéhoto bota si môžete v príspevkoch aj jednoducho listovať a chatbota použiť ako RSS čítačku.

Nepretržitý zákaznícky servis.

Virtuálni asistenti prinášajú pomerne lacný spôsob, ako ponúknuť nepretržitú zákaznícku podporu na webe či sociálnej sieti. Môžu pomôcť s často kladenými otázkami či prezentáciou produktu. Dokážu nasimulovať predajný rozhovor, zistiť zákaznícke potreby a vybrať vhodný tovar či službu. Veľmi dobre sa tiež osvedčili aj ako pomocníci pri vytváraní rezervácií. A je pritom úplne jedno, či si chcete rezervovať stôl v reštaurácii alebo čas na stretnutie.

team

Chatbot ako tímový asistent.

Chatboti sa osvedčili aj ako skvelí pomocníci pri práci vo väčších tímoch. Ak je bot integrovaný do vašich interných systémov, tak vedúcich tímu môže každé ráno informovať o tom, kto je PN, kto má dovolenku, prípadne ako sa vyvíja ten, ktorý projekt.
Ak ste vyťažený manažér a rozmýšľate, že by sa vám hodil nejaký asistent, aj chatbot môže byť riešením. Takýto virtuálny asistent môže v pravidelných intervaloch získavať informácie o stave úloh od vašich zamestnancov, plánovať vám stretnutia, prípadne pripravovať a posielať jednoduché reporty. Môže to pôsobiť na prvý pohľad ako sci-fi, sám som si ale takéto fungovanie s mojím nadriadeným vyskúšal. Po pár dňoch používania som vôbec nemal problém posielať informácie o stave mojich úloh aj prostredníctvom robota. Manažér mal na konci dňa jednu sumárnu informáciu o všetkých úlohách. Na druhej strane, každý zamestnanec, nech už pracoval v ktoromkoľvek kúte krajiny, mal zase možnosť posunúť  dôležitú informáciu svojmu leadrovi. Samozrejme, osobný kontakt je vždy lepší,  v prípadoch keď to ale možné nie je, vie byť takýto asistent spoľahlivým pomocníkom.

Budovanie povedomia o značke.

Ak to so svojou značkou myslíte vážne, pravdepodobne ste aktívny na sociálnych sieťach. Možno pre svojich zákazníkov robíte súťaže a zdieľate s nimi aj udalosti zo zákulisia vašej firmy. Aj toto je oblasť, kde vie byť chatbot užitočný. Z dobre napísaného a vtipného chatbota sa ľahko môže stať virálny obsah, ktorý sa rozšíri po sociálnej sieti.
Chatboti vďaka svojim výhodám, ako sú dostupnosť a jednoduchosť používania, si dokážu nájsť využitie aj v mnohých iných oblastiach. Ak vás téma zaujíma dávam do pozornosti aj článok Prinosy chatbota

Ďalšie články

Boti na chate

Boti na chate

Dnes som sa netradične pozrel na gramatiku. Občas dostávam otázky ako správne písať slovo chatbot. V článku som popísal ako ho používam ja.

Vytvorte si chatbota 2

Vytvorte si chatbota 2

Dnes sa pokúsim ukázať ako si vytvoriť chatbota ktorý konečne bude dávať zmysel. Ovladať ho bude možné prostredníctvom preddefinovaných tlačidiel.

Prínosy chatbota

Prínosy chatbota

Čo budem mať z toho ak na svoj web umiestnim chatbota? Získam tým nejakú výhodu, alebo si len spomalím svoj web. Viac v mojom článku.

©2023 | Hurtis.sk